خانه‌های تاریخی نراق قدمتی ۲۰۰ ساله دارند و مربوط به دوره‌ی قاجار هستند. خانه‌های فاضلین نراقی، فروغی‌ها، رئوفی‌ها و یوسفی‌ها از جمله منازل دیدنی این شهر هستند. تعدادی از این بناها به همت مالکان آن‌ها و شهرداری این شهر مرمت و بازسازی شده است. برخی از این خانه‌ها نیز مانند خانه نخجیر و شمس به اقامتگاه‌های بوم‌گردی جهت اقامت گردشگران و مسافران تبدیل شده‌اند.

خانه فاضلین نراقی

این خانه خشتی و گلی، قدیمی‌ترین خانه‌ی شهر نراق است که قدمت آن به اواخر صفوی و اوایل زرندیه می‌رسد و در سال ۱۱۳۹ هجری قمری خانه ساخته شد. خانه فاضلین متعلق به اباذر نراقی، پدر ملا مهدی نراقی، از علمای مشهور نراق است و در زمان ملا‌ مهدی در برخی ایام سال مکانی برای آموزش طلاب بوده است. اندرونی، بیرونی، مطبخ، بالاخانه، طاقدیس و اصطبل بخش‌های مختلف این خانه را تشکیل می‌دهند. خانه فاضلین که در خیابان شهید بهشتی نراق قرار دارد، در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

خانه فروغی‌ها

در نراق می‌توانید یاد و خاطره‌ای از فریدون فروغی ر ا در یکی از خانه‌های تاریخی این شهر ببینید. این خانه ۲۰۰ ساله برای ملا علی فروغی از بزرگان نراق و جد فروغی شاعر و خواننده‌ی معاصر است. هشتی، بیرونی، اندرونی، مهمان‌خانه، حاکم‌نشین، محل زندگی خدمه، مطبخ، محل نگهداری چهارپایان، از بخش‌هایی هستند که این خانه را تشکیل می‌دهند. خانه‌ی فروغی در بالا محله نراق، در جنوب شرقی این شهر، محله ملاکوهی، کوچه برج حاج رئیس و نزدیک خانه نخجیر قرار دارد.

خانه تقی خان رئوفی

خانه رئوفی‌ها یکی دیگر از خانه‌های دیدنی نراق است. این بنا دو بخش اندرونی و بیرونی دارد که متأسفانه اندرونی آن تخریب شده و ساختمانی جدید جای آن را گرفته است. ضلع جنوبی بنا نیز از بین رفته است. این بنا که هم‌زمان با بنا شدن کاروان‌سرای شمس السطلنه ساخته شده، یک پایاب زیبا دارد که هشت متر از کف حیاط خانه پایین‌تر است.

خانه آمیرزا منصور قاسمی

خانه‌ی آمیرزا منصور با داشتن بزرگ‌ترین بادگیر شهر نراق و زیباترین گچ‌بری‌های شهر می‌تواند یکی از دیدنی‌های سفر شما باشد. این  خانه که بخشی از آن تخریب شده است دارای تزیینات معماری زیبا و متنوع از جمله آهک‌بری، گچ‌بری، ارسی گره‌چینی با شیشه‌های رنگی، درهای گره‌کاری شده و تزیینات کاهگل است.

خانه حاج محمد ابراهیم (خانه یوسفی‌ها)

در نراق برای دیدن یکی از سبک‌های معماری اصیل ایرانی باید به خانه‌ی حاج ابراهیم سر زد. این خانه‌ی ۲۰۰ ساله با سبک گودال باغچه ساخته شده و به خانه‌یوسفی‌ها نیز معروف است. دو پایاب که به قنات شهر وصل می‌شود و حیاط مرکزی با ساختمان‌های خشتی و گلی در چهار طرف آن از قسمت‌های مختلف خانه یوسفی‌ها است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.